امروز با معرفی یکی دیگر از سازه های ساختمانی به نام دیوار خشک یا درای وال با شما همراه هستیم. قبل از اشاره مزایا و کاربرد های این دیوار باید به تعریف آن بپردازیم.

دیوار خشک یا درای وال چیست؟

دیوار خشک  که در زبان خارجی به آن dry wall  (درای وال) نیز میگویند یک نوع سازه ساختمانی است که بر اساس تعریف ویکی پدیا ورقی است  گچی که میان دو لایه ضخیم کاغذ یا مقوا قرار گرفته است. این نوع دیوار ها در دسته دیوار های پیش ساخته قرار میگیرند.

از این دیوار به عنوان جایگزین مناسب برای دیوار های سنتی است. این دیوار ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرند و در ایران نام تجاری آن کناف است.

این دیوار ها معمولا غیر باربر هستند و از مزایای آن میتوان به سبک بودن ، مقاوم بودن در برابر زلزله ، کاهش بار ساختمان ، نصب آسان و  قیمت مناسب اشاره کرد.

دیوار خشک یا درای وال

ویژگی های دیوار خشک

این سازه دارای ۳ ویژگی عمده است که در زیر مورد بررسی قرار خواهیم داد

عایق صدا

از مهم ترین ویژگی های این متریال میتوان به عایق صدا بودن اشاره کرد. به دلیل استفاده از موادی مانند پشم شیشه و … در آن عایق صدا و گرما است . بهترین مورد برای جایگزینی دیوار های سنتی میباشد.

وزن سبک

وزن عامل مهمی در ساختمان است به گونه ای که معماران نهایت تلاش خود را برای کاهش بار ساختمان میکنند. یکی از راحت ترین راه ها برای این مورد استفاده از دیوار های پیش ساخته است که وزن  سازه را تا حدود ۳۰ درصد کاهش میدند.

سرعت در اجرا

علاوه بر ساخت اسکلت ساختمان اجرای تمام بخش های داخلی آن دارای دردسر های خاص خود است. با استفاده از کناف و دیوار های خشک میتوان زمان ساخت یک ساختمان را به مقدار چشم گیری کاهش داد. علاوه بر زمان دور ریزی هایی که شما در حین ساخت ساختمان به روش های سنتی را مشاهده کنید متوجه بهینه تر بودن این سازه خواهید شد.