در مطالب قبلی ذکر کردیم که انواع مختلفی از عایق های حرارتی وجود دارد که برای ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد تا کمتر انرژی هدر شود و میزان ورود و خروج انرژی به گونه ای باشد که بتواند سرما و گرما را در محیط خانه حفظ کند.

اما در این مطلب قصد داریم درباره ی عایق کاری حرارتی ساختمان ها مواردی را بیان کنیم که در خارج از دیوارها به کار گرفته می شود.

هرکدام از ساختارهای عایق کاری ساختمان ها از جمله کناف که یکی از بهترین نوع آن می باشد دارای کارایی متفاوتی می باشند. اما عایق خارجی حرارتی ساختمان با توجه به ساختاری که دارد با این حال اینرسی حرارتی ساختمان ها را می تواند به بیشترین حد ممکن خود برساند و این خود عاملی می باشد تا دمای داخلی ساختمان به کمترین حالت نوسان برسد و دچار تغییرات زیادی نگردد و همچنین می توان با توجه به این موضوع کار تنظیم دما را به راحتی انجام داد.

کناف یکی از ابزارهای مناسبی می باشد که برای این کار از آن استفاده می گردد اما با توجه به ساختاری که دارد بیشتر از آن برای محیط داخلی ساختمان ها نیز استفاده می گردد.

البته نکته ای که در این خصوص قابل توجه می باشد آن است که برای محیط خارجی ساختمان ها از عایق های حرارتی خارجی نیز استفاده می شود.

با توجه به کارگیری این نوع از عایق های حرارتی، انرژی حرارتی با استفاده از جداره ها جذب خواهد شد و برای آن که دمای حرارتی به متعادل ترین حالت ممکن خود برسد بایستی به تدریج آزاد گردد.

عایق کاری حرارتی خارجی از جمله عایق کاری می باشند که برای ساختمان هایی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد که به طور دائم انرژی در آنجا رد و بدل می شود و از آن بسیار استفاده می شود. به طور مثال ساختمان های مسکونی از جمله این ساختمان ها می باشد که نه تنها از عایق های حرارتی داخلی و خارجی استفاده می گردد بلکه در بسیاری از آن ها از کناف استفاده می شود.