تفاوت های اساسی کناف

کناف  سازه ای نو در ایران است که هنوز جای خود را نزد ایرانیان صورت کامل باز نکرده است. در اکثر ساخت و ساز ها هنوز از سازه های سنتی مانند رابیتس و … استفاده میشود که هم هزینه کار را افزایش خواهد داد و هم کیفیت لازم را در انتهای کار نخواهد داشت. در این مطلب برای افرادی که بین انتخاب کناف و رابیتس مردد هستند تفاوت های اصلی این دو سازه را قرار خواهیم داد و در انتها نیز نتیجه گیری کلی از این موضوع خواهیم کرد. با نوین ساخت همراه باشید.

کناف بهتر است یا رابیتس

تفاوت های اساسی کناف و رابیتس:

علاوه بر این که این دو سازه برای یک کار استفاده میشوند اما دارای تفاوت های بسیاری نیز هستند که باعث ترجیح کارفرمایان به سمت آن خواهد شد.  قبل از هر چیزی به معرفی اجمالی هر کدام میپردازیم.

کناف چیست؟ : کناف که برخی به آن صفحات روکش دار گچی نیز میگویند نوعی سازه جدید و سبک است که در فضاهای مختلف قابلیت نصب دارد و در حال جایگزینی با سازه های سنتی مانند رابیتس و دیوار های سنتی و… است

رابیتس چیست؟ :  به ورق های فولادی مشبکی گفته میشود که در سقف های کاذب و گچ کاری و گچ بری و … مورد استفاده قرار میگیرد.

در ادامه تعدادی از تفاوت ها و شباهت های این دو سازه را برای شما بازگو خواهیم کرد:

وزن سازه

یکی از مزایایی که کناف را از سایر سازه ها جدا میکند وزن بسیار سبک آن است. پس در اینجا نمیتوان مقایسه درستی انجام داد زیرا وزن نهایی سازه کناف در حدود ۴ برابر سبک تر از سازه نهایی رابیتس خواهد بود!

زمان اجرا (سرعت در اجرا)

مراحل نصب رابیتس به این صورت است که ابتدا جوشکار بستر اصلی و میلگرد های این سازه را جوشکاری میکند و سپس فردی صفحات رابیتس را روی آن بسته و در نهایت فردی دیگر روی آن گچ کار میکند. البته ممکن است مرحله اول و دوم را بتوان به یک فرد سپرد ولی مطمئنا زمان آن چند برابر خواهد شد. البته این مورد را هم باید گفت که پس از گچ کاری باید زمانی را منتظر خشک شدن گچ بود و سپس اقدام به رنگ آمیزی آن کرد. اما در نصب کناف صفحات به وسیله پیچ و مهره با سقف متصل شده و سپس کناف بر روی آنها اجرا خواهد شد. که چون سازه ای خشک است میتوان سریع اقدام به رنگ آمیزی و تکمیل آن کرد. به صورت تقریبی زمان تکمیل کناف حدود ۵ روز زودتر از نصب رابیتس است.

ترمیم پذیری

در پشت این سازه ها معمولا تاسیساتی شامل لوله ها وسائل دیگری وجود دارد که دارای عمر مفید است.این سازه ها نیز ممکن است در صورت هرگونه مشکلی که در ساختمان ایجاد شود دچار مشکل شوند. بعد از ۱۰ الی ۱۵ سال تعمیر این تاسیسات اجباری خواهد بود. از این نظر به دلیل این که کناف به وسیله پیچ و مهره متصل شده است ، در صورت نیاز میتوان آنها را باز کرده و با کمترین آسیب به سقف جدا کرد اما چون رابیتس به سقف جوش میخورد و در صورت جداکردن آن آسیب بسیاری به ساختمان وارد خواهد آمد و هزینه چندین برابری ایجاد خواهد کرد.

تعداد نفرات اجرا کننده

همانطور که در بخش زمان اجرا اشاره کردیم مراحل ساخت و نصب رابیتس بیشتر است و به همین دلیل نیاز به گروه بیشتری برای تکمیل آن دارد اما کناف با حداقل یک گروه دو نفره قابل نصب خواهد بود.

البته اشاره به این مورد مهم خواهد بود که مشکلی که در کناف وجود دارد کمبود نیروی کناف کار متخصص است . اما در نصب رابیتس افراد زیادی در این حوزه فعالیت میکنند که دارای تجربه زیادی نیز در این زمینه هستند. البته این مشکل تا چند سال آینده که این سازه به صورت فراگیر در کشور استفاده شود حل خواهد شد.

هزینه اجرا

این دو سازه نسبتا به هزینه یکسانی تمام خواهند شد اما در این میان موضوعاتی است که کناف را به صرفه تر میکند. در ساخت سازه با رابیتس موردی که وجود دارد این است که گچ کاری و جوشکاری و … کارهایی هستند که اضافات زیادی را بر روی زمین هدر خواهند داد و هزینه پاکسازی این موارد و همچنین اگر هزینه حمل و نقل آنها به ساختمان را در نظر بگیریم کناف سازه ای بسیار به صرفه تر خواهد بود.

مقاومت سازه

مقاومت این سازه ها قابل مقایسه نیست و در یک سازه از جوشکاری و میلگرد استفاده میشود و در سازه کناف از پیچ و مهره! بنابراین نمیتوان به صورت صحیح این دو سازه را از این نظر مورد بررسی قرار داد . اما میتوان گفت این سازه با وزن بسیار کمی که دارد دارای مقاومت بسیار بالایی است و به نسبت درصورتی که شما به همان وزن رابیتس از کناف نیز استفاده کنید مقاومت آن بیشتر نیز خواهد شد.

 

نتیجه گیری

با این همه توضیحاتی که دادیم میتوان گفت سازه کناف جایگزین بسیار خوبی برای سازه های سنتی خواهد شد. فقط تنها مشکلی که دربالا نیز اشاره کردیم بحث عدم وجود نیروی متخصص در این حوزه است.

لازم به ذکر است که شرکت نوین ساخت با بیش از ۲۰ سال سابقه کار در حوزه نصب سازه های جدید از جمله کناف و … توانسته است اعتماد مشتریان را به خود جلب کند.

 

 

دسته‌ها: مقالات سقف کناف